Este Cerrahi – Op. Dr. Alp Aslan

Saç ekiminden sonra neler yapılmalıdır?

Anasayfa Saç Ekimi Saç ekiminden sonra neler yapılmalıdır?

Saç ekimi işlemi sağlıklı bölgeden saç köklerinin alınarak uygulama yapılacak olan bölgeye transfer edilmesi işlemidir. Donör bölgede ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökü olmalıdır akabinde hasta analiz edilir ve işlem başlatılır.

Saç ekimi işlemi ortalama 5-6 saat süre zarfında yapılan bir cerrahi operasyondur. Saç ekim işlemi sonrasında çok fazla ayrıntılı bakım yapılması gerekmez fakat uygulanması gereken önemli prosedürler vardır.

Saç ekimi işlemi sonrasında yapılması gerekenler uygulanmış olan yöntemle de ilgili olup doktorun nasıl bir yöntem uyguladığı ve önerileri baz alınır. Fue yöntemiyle işlem yapılmışsa operasyon sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı yaşanılmaz böylece ağrı kesici ilaçlar kullanılmak zorunda kalınmaz, ekim işlemi yapılan alanda gerginlik yada uyuşukluk olmaz, fue ile yapılmış operasyonlarda dikiş yada kesik izi kalmaz, saçınıza çok miktarda kök nakli yapılmış ise saç derisinde biraz şişlik olabilir ancak sorun teşkil etmez. İşlem sonrasında sargı uygulanmaz. Saç ekim işlemi sonrasında saçı yıkamak için 3 gün beklenilmesi gereklidir ki ilk yıkama işlemi ekim yapılan merkezde uygulanması gerekir, diğer yıkamalar ve saçın bakımı hakkında doktor tarafından tavsiyeler alınabilinir. ilk yıkama işleminden sonra saçlar 10 gün süre ile hergün yıkanmalı ve işlem yapılan alana masaj uygulanmalıdır. ilk on günde saçta kabuklanmalar olur ancak hergün uygulanan yıkama işlemi ile kabuklanmalar kaybolur. Bir süre sonra ekilen saçlar dökülür zaten olması gereken bir durumdur endişe edilmemelidir.

Ortalama 2 ay sonrasında saçlar uzamaya başlar,6 ay sonunda ise istenilen sonuç ortaya çıkmaya başlar, 1 yıl sonunda saç ekim işleminin sonucu tamamen neticeye ulaşır. Bu arada ekilmiş olan saçlar bir daha dökülmez. Saç ekiminden sonra ilk 3 gün ağır işlerden kaçınılmalı, heyecan ve stresten uzak durulmalıdır. Saç ekim işleminden sonra 15 gün boyunca sprey, jöle ve boya sürülmemelidir. İlk hafta sigara ve alkol kullanılmasıda kesinlikle önerilmez, doktorun uygun gördüğü losyon ve kremlerle bakım yapılabilinir.

Diğer bir yöntem olan fut yönteminde de bakım uygulamalarının fue ile bir farkı yoktur ancak fut yöntemi ile yapılan ekim işlemlerinde kesik yada dikiş izi kalma durumu söz konusudur, kökler topluca alındığı için işlem yapılan bölgede bir süre hissizlik ve uyuşukluk olabilir. Görüntüyü gizlemek adına şapka takılarak kapatılması tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed