Este Cerrahi – Op. Dr. Alp Aslan

FUE Saç Ekimi

Anasayfa Saç Ekimi FUE Saç Ekimi

İçindekiler

FUE Saç Ekimi Hakkında

Prosedür kişiden kişiye değişebilir ancak genel olarak;

Ortalama Yatış Süresi
Hastanede Yatış Süresi
Çalışma Süresi
Anestezi
İyileşme Süresi
3 Gün
-
6 - 8 Saat
Lokal Anestezi
7 - 8 Gün

FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE saç ekimi, saç kayıplarını ve kelliği kalıcı olarak tedavi etmek üzere, lokal anestezi altında gerçekleştirilen saç kökü nakli estetik operasyonudur. Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir ve saç kaybı; seyrelme, saç çizgisinin geriye gitmesi, şakaklarda açılma ya da tamamen kelleşme şeklinde yaşanabilir. Saç ekimi daha çok erkeklerin ilgilendiği bir alan olmayı sürdürüyor olsa da kadınlar arasında da saç dökülmelerine ve erkek tipi kelleşmeye karşı saç ekiminden faydalananların sayısı her geçen gün çoğalmaktadır.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç kökleri başın ense kısmından toplanır, alıcı bölgeye kanallar açılır ve saç kökleri bu kanallara ekilir. FUE saç ekimi basitçe bu şekilde yapılır.

Fakat saç ekimi planlaması kişiye özel olarak oluşturulur. Dökülme tipine göre saç ekimi yapılacak bölgenin genişliği ve başın hangi bölgesinde olduğu değişiklik gösterir. Bu durum saç ekimi planlamasını belirleyen en önemli faktördür.

FUE saç ekimi; dökülme tipi ve nedeni, yaş, saç tipi, cilt tipi gibi birçok parametreye göre kişiye özel olarak oluşturulan saç ekimi planı ile yapılır.

Donör bölgeden toplanacak greft sayısına ve alıcı bölgeye açılacak kanal sayısına göre FUE saç ekiminin uygulama aşamalarında bazı detaylar değişebilir. Örneğin, genel eğilim öncelikle donör bölgeden greftlerin toplanması şeklindedir fakat saç köklerinin dışarıda geçirdiği süreyi kısaltmak amacıyla önce kanalların açılması gibi bir yaklaşım da tercih edilebilir.

FUE tekniğinde, donör bölgeden toplanan greftler, ekilmeden önce kalınlıklarına ve kök sayısına göre gruplandırılır. Bu aşama FUE tekniğinin en önemli ve en hassas aşamasıdır. Saç köklerinin ölmemesi için her bir greftin dışarda kaldığı süre takip edilir. İlk alınan saç kökünün en önce ekilmesi gibi bir takım hassasiyetler söz konusudur.

FUE Saç Ekimi için Uygun Aday mıyım?

Donör bölgedeki saçlar ve saç kökleri zayıfsa, FUE saç ekimi için uygun aday olduğunuz halde beklediğiniz kadar gür saçlara kavuşmak mümkün olmayabilir.

Stres ve hormonel değişimlerden kaynaklanan saç dökülmeleri artık çok erken yaşlarda başladığı için saç ekimi uygulama yaşı 20 ile 60 arasında seyreder ve saç kaybının olumsuz psikolojik etkileri, çoğu zaman saç dökülmesinin şiddetini artırır. Bu kısır döngüden çıkmanın en kestirme yolu, tamamen kel kalmayı beklemeden bu alanda uzman kişilere başvurmak ve saç ekimi hakkında doğru bilgiye ulaşmak olacaktır.

FUE saç ekimi her yaştan kadın ve erkeğin kullanımına uygun, saç ekiminde geçerli en başarılı tekniktir.

Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Ön talep formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekiminden önce saç köklerinin çıkış yönü ve donör bölge doğru şekilde belirlenir. Ense bölgesinden saç kökleri foliküller, 0,6 mm-0,8 mm kesi ucuna sahip oldukça küçük mikro motorlar yardımıyla alınır. Alınan saç kökleri saç yapısında köklerinin çıkış yönüne göre ekilir. Böylece oldukça kısa bir sürede ekim işlemi tamamlanmış olur. Alım ve ekim esnasında en önemli nokta; açılan kanallardan herhangi bir saç dokusuna zarar vermemektedir.

Fue saç ekimi işleminden sonra hastalarımız uzmanlarımızın uygun görmesi halinde taburcu edilir. Uzmanlarımız hem saç ekimi sırasında hem de saç ekiminden sonra gerekli tetkiklerin tümünü yerine getirmektedir. Özellikle hastanın nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda büyük hassasiyet gösterilmektedir.

 

Saç ekiminden en fazla verimi almak ve saç kayıplarını yaşamamak için dikkat edilmelidir. Özellikle işlemin yapılmasından sonraki ilk 48 saat oldukça önemlidir. Bu sebeple 48 saat boyunca saçın ilk yıkamasının ya da herhangi bir müdahalenin yapılması uygun görülmez. Yapılacak bir müdahale varsa mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

Fue saç ekiminde en büyük yanılgı; saç ekiminin yalnızca erkekler için uygun bir yöntem olduğudur. Firmamız ve uzmanlarımız sadece erkeklere değil kadınlara da bu konuda hizmet vermektedir. Özellikle kadınlarda bu operasyonlar daha başarılı olarak verimli sonuçlar alınmaktadır.

 

Saçlarda seyreklik ya da kayıp olayları yalnızca erkeklerde yaşanmaz. Kadınlarda da hormonlara, hastalıklara ya da genetik durumlara bağlı olarak saç kayıpları yaşanır. Bu durumlarda en doğru müdahale fue saç ekim tekniğidir. Bu yöntem herhangi bir cinsiyet ayrımı yapmadan kadın ve erkeklere kolaylıkla uygulanır.

 

Fue saç ekim yöntemi genellikle saç kayıpları yaşayan kişiler üzerinde etkilidir. Bunun yanı sıra seyrek saçlara sahip olanlar ya da sürekli saç dökülmesi yaşayan kişiler de bu yöntemden yararlanabilirler.