Este Cerrahi – Op. Dr. Alp Aslan

Saç Ekimi Süreci

Anasayfa Saç Ekimi Saç Ekimi Süreci

Günümüzde saç dökülmesi, kellik, kadınlarda ve erkeklerde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu konuyla ve tedavisiyle ilgili pek çok yöntem geliştirilmiştir. Saç ekimi teknolojinin de gelişmesi ile birlikte, güvenli, sağlıklı ve kesin çözümler getirerek, geçerliliğini kanıtlayan bir yöntem olmuştur. Saç ekiminden önce hastada belirli ve saptanmış bir nedeni var ise, tedavisi de mümkünse önce tedaviye başlanabilir. Ancak kimi zaman hastalarda bir sebep bulunmayabiliyor. Mesela erkek hastalarda saç dökülmesi genel olarak önden başlar ve tepeye doğru ilerler. Kimi zaman önlerde olduğu halde tepede açılmalar olur. Kadınlarda yaşanan problemin seyri ise, azalma şeklinde olur. Burada dökülmenin miktarı, süresi önem taşımaktadır. Eğer varsa önceden uygulanan bir tedavi yöntemi de gözden geçirilmelidir. Dolayısıyla kişiye özel tedavi uygulanmalıdır.

Saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve gerekli koşullar sağlanarak, uygun ön analizler ile birlikte, herkesin gönül rahatlığı ile yaptırabileceği bir uygulamadır. İşlem öncesinde, doktor muayenesi, gerekli saç analizi, kellik tipi, kaç seans yapılacağı, greft miktarı gibi gerekli olan detaylar doktor tarafından değerlendirilmelidir. Dolayısıyla saç ekimi yaptırmak istiyorsanız hassasiyetle öneririz ki yüz yüze görüşmek ve bilgi almak daha etkili olacaktır. Kişide sağlık sorunları varsa, bunlar için gerekli koşullar sağlanmalıdır. Saç ekimi işlemi için uygun olup olmadığınızı ancak bu süreçte anlayabileceğinizden, işlem öncesindeki süreç de uygulama sırası ve sonrası kadar önem taşımaktadır.

Uygulanan saç nakli ve ekimi, seçilen tekniğin hekime bağlı olarak değiştiği bir işlemdir. Bundan dolayı öncelikle hekiminizi seçerken, ekim tekniklerinde olduğu kadar, aynı zamanda doku genişletilmesi ve flepler üzerinde deneyimi olan ve neyin size daha uygun olabileceğini bilen bir hekimi seçmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde hekiminiz, bu tekniklerden sadece birisini yapabildiğini söylüyorsa bu konuda daha deneyimli birisine gitmenizde fayda vardır.

Öncelik olarak hekiminiz ilk muayenesinde saçlarınızın büyüme özelliklerini, saç kaybınızın derecesini, bununla birlikte ailedeki saç kaybı hikayesini ve daha önce herhangi bir cerrahi tedavi görüp görmediğini değerlendirecektir. Hekiminiz aynı zamanda yaşam şeklinizi ve cerrahi sonrası olası sonuçları, doğal olarak beklentilerinizi de sizinle konuşacaktır .

Diğer yandan cerrahi sırasında ya da sonrasında sizde sorun oluşturabilecek yüksek tansiyon, pıhtılaşma bozuklukları ya da vücutta aşırı iz oluşumuna eğilim gibi çeşitli tıbbi durumlar varsa hekiminiz tarafından ameliyat öncesi değerlendirilir. Örneğin sigara içiyorsanız ya da oluşabilecek kanamayı etkileyebilecek aspirin gibi ilaçlar alıyorsanız, bu durumdan doktorunuzu kesinlikle haberdar etmeniz gerekir. Eğer herhangi cerrahi bir girişime karar verirseniz, hekiminiz size yapılacak anestezinin tipi, cerrahi işlemin riskleri ve sonuçları hakkında bilgi vermelidir. Bunlarla ilgili merak ettiğiniz, aklınızda takılan herhangi bir soru varsa sormaktan çekinmemeniz en doğrusudur.

Ameliyat öncesinde hangi işlemin uygulanacağı, ne kadar zaman alacağı konusunda emin olmalısınız. İşlemler sonrasında nasıl bir görünüm alacağınızı da konuşmalısınız. Saç ekimi operasyonu öncesinde, doktorunuz tarafından, nasıl bir hazırlık yapacağınız, neleri yemeniz ve içmeniz gerektiği, almanız ya da bırakmanız gereken ilaçlar size anlatılacaktır. Tüm bu önerilere dikkatle uyduğunuz takdirde, sonuçlar sizin için daha sağlıklı ve keyifli olacaktır. Aynı zamanda, vitamin kullanıyorsanız 3 gün önceden kesmelisiniz. Bu sebeple aldığınız ilaçları mutlaka belirtin hekiminize. Ya da herhangi bir alerjileriniz varsa iletmeniz önlem almayı kolaylaştıracaktır. Tüm bu detaylara dikkat ederek hekiminizle birlikte sağlıklı bir süreç geçirmeyi sağlamış olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed