Este Cerrahi – Op. Dr. Alp Aslan

Saç ekimi doktoru seçerken

Anasayfa Saç Ekimi Saç ekimi doktoru seçerken

Saç ekimi basit bir operasyonmuş gibi gözüksede özellikle dikkat edilmesi gereken durumları önemseyerek titiz bir şekilde saç ekim işlemi uygulamasına geçilmelidir.

Saç ekim işleminde uygulanacak yöntemler önemli olduğu gibi bu işlemi gerçekleştirecek olan uzman doktorun nitelikleri de bu konuda çok büyük önem teşkil etmektedir. Kesinlikle saç ekim işlemini yapacak doktorun Plastik Rekonstrüktif ve estetik cerrah olması gerekmektedir. Dermatologlarında uzmanlıkları deri ve deri hastalıkları olmasından ötürü saç derisi konusunda yeterli bilgiye sahip olup saç ekimi işlemini uygulayabilmektedirler. Her tıp doktoru saç ekimi işlemi uygulamasını yapamaz ayrıca bu yasal değildir.

Saç ekimi işlemi için doktor seçimi hasta ile karşılıklı doğru iletişime geçilebilmesi açısından önemlidir. Doktor hastanın isteklerini, özelliklerini, olağan durumunu iyi gözlemlemeli ve hasta için en uygun saç ekimi yöntemini belirleyip uygulayabilmelidir. Saç ekim uzmanı hastaya ekim öncesi – ekim sonrası oluşan ve gelişebilecek her türlü durumu anlatmalı ve hastaya gerekli bilgilendirmeyi yapmalıdır.

Saç ekim işlemi ameliyathane ortamında özenle yapılmalıdır ayrıca doktor ve personelinin çalıştığı klinik ve merkezlerin sağlık bakanlığı tarafından incelenmiş ve onaylanmış olması gerekmektedir. Saç ekimi işlemini gerçekleştirecek doktoru seçerken daha önce yapmış olduğu saç ekim işlemlerine bakılmalı ve ona göre de bir değerlendirme yapılarak karar vermesi gerekmektedir. Doktor ne kadar becerikli, tecrübeli ve deneyimli olursa hastanın doktora olan güveni de bir o kadar artar. Herhangi bir operasyon öncesinde hastanın doktoruna olan güveni , ameliyata rahat ve korkularından arınmış olarak girmesini sağlar. Bir nevi kişinin kendisini emanet etmesi açısından doktoruna güvenmesi önemlidir. Uzman doktorun yanı sıra ekipteki personelinde bilgili ve özenli olmasına dikkat edilmelidir.Doktor, operasyon öncesinde gerekli ön hazırlıkları yaparak saç dokusunu inceleyip gerekli testleri uygulamalıdır. Saç ekimi doktoru hastaya operasyon öncesi – sonrası ilaç kullanımı, saç bakımı,hangi durumlarla karşılaşabileceğini net bir şekilde anlatıp yönlendirmelidir.

Saç ekim işleminde hem doktor hem de ekip çok iyi seçilmelidir. Hasta ekim yapılacak merkezi de operasyon öncesinde değerlendirip seçimini ona göre yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki merkezin sağlık bakanlığınca ruhsatlı ekim işlemini yapacak kişinin de bu işin hekimi olması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed