Este Cerrahi – Op. Dr. Alp Aslan

Mikromotor nedir?

Anasayfa Saç Ekimi Mikromotor nedir?

Saç dökülmelerini durdurabilmek veya engellemek için geliştirilmiş tedaviler ve yöntemler mevcuttur. Saç tedavileri ile dökülmeler engellenebilmekte, ekim yöntemleri sayesinde ise saçsızlık sorununa çözümler getirilmektedir. Saç ekim işlemi sırasında kullanılan aletler vardır, bunlardan biri de saç ekimi işleminde son teknoloji olarak ta adlandırılan mikromotor cihazıdır. Mikromotor fue yöntemi ile saç ekimi işlemi sırasında operasyonu hızlandırmak ve daha çok kök alabilmek amaçlı kullanılan bir alettir.

Fue motoru diğer bir adıdır. Mikromotor yardımı ile yapılan ekimlerde saç köklerinin gereğinden çok ve hızlı alınması saç köküne ve saç derisine zarar verebilmektedir. Uzman bir doktor tarafından kullanılması gereklidir aksi halde tecrübesiz birinin kullanması istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Saç köklerine zarar vermemek için elle fue yöntemini kullanmayı tercih eden saç ekim merkezleri de vardır. Mikromotor genellikle dişçilerin kullandığı özel uçlara sahip elektrikli bir cihazdır.

Saç ekiminde mikromotor cihazının ucuna kişilere özel belirli çaplarda iğneler takılarak uygulanır, bu iğnelerin çapları 05-07 mm arasındadır. Mikromotor cihazı saç ekim işlemi sırasında dönerek deriye girer buda saç köklerinin zarar görmesine engel olur. Özellikle baş bölgesinde hiç kök bulunmayan ve vücudun diğer bölgelerinden yapılacak nakil işlemlerinde göğüs ve omuz kılları çıkartılırken kullanılır.

Mikromotor ile yapılan ekimlerde ne kadar ekim yapıldıysa o kadar saç kökü çıkar, %90 ekim sonucu istenilen sonuç alınır. Herhangi bir yara izi, ya da şişlik olmaz. Cihaz sayesinde istenilen açılarda saç ekimi yapılacağından saçlar daha doğal şekilde uzar ve görüntü bozukluğu olmaz. Mikromotor ile işlem daha hızlı gerçekleştirileceği için seanslar daha kısa sürer. Fue motoru tecrübeli bir doktor tarafından kullanılmalı, devir hızı iyi ayarlanmalıdır. Şayet ekim işlemi saç telinin çıkış yönüne göre uygulanmaz ise saç köküne zarar verir ve bu köklerde saç teli oluşmaz. Bu nedenle cihaz değil bu cihazı doğru kullanacak doktor önemlidir. Mikromotor ile yapılan saç ekimlerinde çok iyi düzeyde neticeler alınır saç köklerinin çıkarılması 2-4 saat sürer.

Mikromotor cihazı fue saç ekim yönteminde kullanılır fut yönteminde kullanılmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed