Este Cerrahi – Op. Dr. Alp Aslan

Fue Tekniği ile Saç Ekimi

Anasayfa Saç Ekimi Fue Tekniği ile Saç Ekimi

Günümüzde insanların neredeyse çoğunluğu saçlarıyla ilgili, birbirinden farklı problemler yaşayabiliyor. Örneğin kadınlarda hamilelik ve ardından doğumdan dolayı oluşan metabolizmada kaynaklanan değişiklikler saç dökülmesi nedeni olmaktadır. Yine hormonal bazı dengesizlik durumlarında, erişkinlerin yanı sıra, çocuklarda bile kaş, kirpiklerde dökülmeler görülebilmektedir. Diğer yandan günümüzde hemen her gün yenisi çıkan bitkisel ve doğal ürünler, şampuanlar, losyonlar, kremler ve buna benzer birçok ürün gibi, vaat ettiği boş sözlerin aksine, saç ekim işlemi, saç dökülmesi ve benzeri problemlere karşı kalıcı, kesin ve özellikle güvenilir çözümler sunuyor. Saç ekimi, hem kadınlarda, hem de erkeklerde son derece memnun edici sonuçlar sunan, bilimsel değeri olan tek tıbbi uygulama olduğu açıktır. Saç ekiminde uygulanan yöntemlerden biri de fue yöntemidir. Fue yöntemi , saç ekimi operasyonunda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Follicular Unit Extraction açılımı olan bu yöntemde saçlı kafa derisinin üzerinden 1 mm ve daha ufak çaplı araç-gereçlerle saç adalarının yuvarlak kesilerle alınması işlemi gerçekleştirilir. Fue yönteminde doğrusal kesiler yapılmadan saç adaları teker teker alınır. Fue yönteminin saç ekimi operasyonunun kişiye sağladığı avantajlarının ve kolaylıklarının fazla olması en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmasının en önemli sebeplerindendir. Avantajlarının yanında dezavantajlarının olduğu da ayrıca bilinmelidir.

Fue yönteminin en önemli avantajlarından biri ilk kullanılmaya başlandığı zamanlardan bu yana büyük gelişmeler kaydederek yüksek hızlarda, yüksek sayıda graft sayılarına ulaşmayı mümkün kılmasıdır. Örnek olarak 2 saat gibi bir süre içerisinde deneyimli doktorlarda 2000 civarında graftin elde edilmesi donor bölgesi uygun adaylar için mümkün olmuştur. Ayrıca operasyonun yapıldığı bölgede çizgi şeklinde izler bırakmaz. Çünkü küçük ve dairesel dokunuşlar geniş alan üzerinde yapılır bu da gözle görülür bir iz bırakmasını engeller. Bu avantajı ile daha çok saçını kısa kesim ile kullanan bireylerin tercihi olur. Diğer bir avantajı ise rahat bir şekilde vücudun diğer bölgeleri örneğin sakal, göğüs, bacak gibi bölgeler donor olarak kullanılabilir. Böylece çok daha fazla sayıda kök elde edilebilir ve çalışılan alanda daha sık ekimler yapılabilir. En çok kullanılan diğer bir yöntem olan Fut saç ekimi yöntemi ile ulaşılamayan alanlardan graft alınabilmesine olanak tanıyan Fue yöntemi bu ayrıcalığı ile de çok sık tercih edilir. Ayrıca keloid riski olan bireyler içinde kullanışlıdır. Bir diğer avantajı ise Fue saç ekim tekniğinde dikiş kullanımı yoktur. İşlem sonrasında küçük yaralar oluşur ancak herhangi bir dikiş ya da bant gerektirmeden kendiliğinden iyileşen küçük yaralardır bunlar. Graftler alındıktan sonra donor bölgede herhangi bir ağrı bırakmaz. Kötü yapılmış saç ekimlerinin yeniden düzeltilmesi içinde esneklik sağlar. Saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyen kişiler için oldukça önem taşıyan bu özellikleri ile fue tekniği her geçen gün kullanıcı sayısını artırmakta ve her geçen gün yeni çalışma şekilleri, yenilikler geliştirmektedir.

Sağlıklı, güvenli olan bu işlemlerle bu problemi ortadan kaldırmak artık görüldüğü gibi çok kolaydır. Eskiden sahip olunan teknoloji ile saç dökülmelerini engellemek, buna karşılık çözümler aramak, neredeyse imkansızken, günümüzde saç ekimi işlemleriyle kesin, güvenli ve sağlıklı bir yoldur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed