Este Cerrahi – Op. Dr. Alp Aslan

Ameliyathane Ortamı

Anasayfa Saç Ekimi Ameliyathane Ortamı

Saç ekimi yaptırmak isteyenler için bu mucizevi ve bir o kadar da kolay işlem, özenli bir titizlik istiyor. Her ne kadar basit bir işlemmiş gibi görünse de bu bir cerrahi operasyondur. Öncesinde bir anestezi işlemi gerçekleşir. Belirli süreçleri ve özellikleri vardır. Cerrahi bir operasyon olduğundan, saç ekimi işlemi ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Hastane ve saç ekim merkezlerinde steril ve hijyenik koşullarda bu işin uzmanı olan bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Tüm bunların dışında, eğer saç ekimi yaptırmaya karar verdiyseniz ve bu işlem için uygun adaysanız dikkat etmeniz gereken belli başlı konular vardır. Bu sebeple doktorunuzla mutlaka operasyon sonucunda önerilerini dinlemeniz gerekmektedir. Örneğin saç ekiminden bir hafta öncesine kadar aspirin kullanmamanız önerilmektedir. Nedeni de aspirin, operasyon esnasında kanamayı indükler. Saç ekim işlemi öncesinde kesinlikle saçlarınıza herhangi bir krem ya da bakım ürününüzü doktorunuza danışmadan kullanmamakta fayda var. Eğer belirli bir kronik hastalığınız varsa ve buna bağlı geçirdiğiniz operasyonlar varsa ayrıntılı olarak bunları belirtin. Operasyondan 5 gün öncesine kadar alkol tüketimi de önerilmemektedir. Ayrıca saç ekimi işlemi lokal anestezi ile olan bir müdahale olduğundan dolayı aç kalmanıza gerek olmaz. Operasyonunuz sabah olacaksa kahvaltı yapmanız, öğleden sonra olacaksa ise öğle yemeğinizi yemenizi önerebilirler. Uygulanacak ameliyattan sonra kafa derisi hassas olacağı için üstünüze giyeceğiniz kıyafetlerin de ona göre rahat giyilebilir olması gerekmektedir.

Son olarak operasyon bitiminde 7-8 saatlik bir işlem sonrası tansiyonunuzda değişmeler olabileceğinden yanınızda bir refakatçinin olmasında fayda var. Uzun zaman yatacağınızdan dolayı, ayrıca kafa derisine lokal uygulamalar kullanacağından tek başınıza işlem sonrası örneğin araba kullanmak gibi dikkat gerektiren şeylerden uzak durmak gerekir. Örneğin; kullandığınız depresyon ilaçları, kalp ilaçları yada diyabet ilaçları varsa mutlaka doktorunuza haber verin. Operasyon öncesine kadar herhangi bir saç ve deri ile ilgili bir tedavi ya da operasyonunuz var ise konsültasyonda belirtilmelidir. Herhangi bir cilt ya da saçlı deri de probleminiz bulunuyorsa tedavinizi etkilememesi için ayrıntılı bilgi verilmelidir. Tüm bu hususları göz önünde bulunduracak olursak, saç ekim işlemini kesinlikle ciddiye almalısınız.

Kendinizi iyi hissetmeniz açısından, tedaviye karar vermeden önce saç ekimi işlemi için işinde uzman olan, bu konuda tecrübesi olan ve özellikle herkes tarafından beğenilen, hakkında takdir duyduğunuz bir ekibin tercih edilmesi de sizin rahat bir operasyon geçirmenizi sağlayacağından, büyük bir önem taşımaktadır. Fikir sahibi olduğunuz birkaç hastane arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, daha önceden saç ektirmiş olan biri ile doğrudan bilgi alarak sizi aydınlatması için onun fikirlerini almayı deneyebilirsiniz. Diğer yandan bu klinik veya hastanelere özellikle giderek işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Genel olarak bu operasyon ile ilgili asla kafanızda herhangi bir soru işareti bırakmamaya özen göstermenizde fayda vardır. Biliyorsunuz ki bu işlemin tamamlanmasının ardından, yeni saçlarınız ile uzun bir süre yaşayacağınız için önemlidir. Bu açıdan sağlıksız ve düzensiz bir şekilde tamamlanmamış bir operasyon, sizin için de oldukça zararlıdır. Operasyon kesinlikle gerektiği gibi, steril ve hijyenik ortamlarda uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed